Fiska gädda och gös med den bästa utrustningen
Med Hammarö Trolling kan du uppleva ett stort fiskeögonblick i Glafsfjorden. Med den nyaste högkvalitativa utrustning,vi tar dig på en oförglömlig trollingturné för stora pelagiska levande gäddor och gös på djupt vatten. Vi är välkända med vattnet och vi tar dig till de bästa platserna!
Båt och annan utrustning är av högsta kvalitet, och skepparen Peter Wiklund har alla nödvändiga försäkringar och kvalifikationer. Båten är en osänkbar Silver Shark 580CC, med en 4 takts Suzuki 115HP.
All säkerhetsutrustning ombord: GPS, ekolod, VHF, telefon, nödrakter och flytvästar.
Fiskeutrustning: Lowrance LCX-104 C GPS / Ekolod. Lowrance Elite 5 GPS / Ekolod, 10 Ugly Stik spön, 4 ABU Lax L / C, 6 Daiwa SG47LC och två elektroniska djupa riggar.
Peter kommer plocka upp er på Bomstadbadens Camping vid överenskommen tidpunkt.
Trollingfiske efter lax och öring
Ni kan tillsammans med oss komma ut på detta inlandshav och försöka fånga er egen lax, samtidigt som ni njuter av detta underbara vatten med horisonten som närmsta granne.
Följ med på en spännande tur ut på Vänern med professionella fiskare som ger dig de bästa tipsen för att få napp och en fantastisk tur kring vår skärgård.
Detta fiske är mycket populärt bland allt från proffs till den ovane fiskaren som vill prova på.
Denna tur sker helt utomskärs och kan innebära lite tuffare väder.
För mer info ring: 070-3462043

Fiske i Karlstad och Värmland
Bomstadbaden ligger i anslutning till Vänern, som är Sveriges största sjö. Här är fislelyckan stor, och du kan fånga flertalet olika arter. Maxdjupet i sjön är 106 meter, med ett medeldjup på 27 meter. Vänern erbjuder fantastiska fiskemöjligheter för alla besökare.
Gösfiske eller laxfiske i Vänern?
I Vänern lever bland annat gös, lax, gädda och aborre. Varje år fångas det gott om laxar och öringar som väger över 10 kilo. Om du har tur och tålamod kan en sådan bjässe hamna på din krok nästa gång du ger dig ut för att fiska på Vänern. Ingenstans i Europa är det lättare att fånga en tiokilos-lax än i Vänern.
Fiskeregler
För att fiska i Vänern krävs inget fiskekort, men det finns ändå fiskeregler som ska följas. Du kan läsa mer om dessa här.
Läs mer om fiske i Vänern på: https://www.lakevanern.se/upplev-vanern/se-gora/fiske/
För en Vänern-upplevelse med fiske, kontakta Peter: 070-3462043